Skip to content

406 Mineral Spring DrDover, NJ 07801

Public School

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block11101
Lot57
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$5,413+7.1%
2005$5,053+8.2%
2004$4,671+1.0%
2003$4,623+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6014, Page 258