Skip to content

116 Jordan RdRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block11106
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,072
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
43%
Improvement Value:$314,400
57%
Total Assessment$548,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,166+3.1%
2024$12,771+4.6%
2023$12,206+1.9%
2022$11,983+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 23461, Page 511Recorded12/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1976