Skip to content

36 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block11109
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,584
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
35%
Improvement Value:$436,200
65%
Total Assessment$669,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,999+3.1%
2024$15,513+2.8%
2023$15,084+1.9%
2022$14,799+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 23226, Page 1367Recorded10/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1992