Skip to content

30 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1993

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jul 7, 1997

Property Information

Block11109
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,345
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
31%
Improvement Value:$539,600
69%
Total Assessment$784,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,756+3.1%
2024$18,184+3.8%
2023$17,525+1.9%
2022$17,191+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 4599, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1993