Skip to content

38 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 3, 2021

Property Information

Block11113
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,944
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
46%
Improvement Value:$297,000
54%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+3.7%
2024$12,330+11.1%
2023$11,094+1.9%
2022$10,890+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,944DeedBook 24282, Page 1747Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 23379, Page 1226Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1974