Skip to content

8 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block11114
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,932
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
44%
Improvement Value:$312,400
56%
Total Assessment$562,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,158+3.7%
2024$12,692+5.6%
2023$12,016+1.9%
2022$11,793+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,932DeedBook 24684, Page 54Recorded11/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1977