Skip to content

178 Chestnut TerRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block11204
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,344
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
53%
Improvement Value:$191,900
47%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,779+4.0%
2024$9,399+0.9%
2023$9,317+1.8%
2022$9,157+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5243, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1952