Skip to content

28 Iroquois AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 17, 1999

Property Information

Block21805
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,382
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,200
55%
Improvement Value:$188,400
45%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+4.7%
2024$9,153+8.9%
2023$8,403+0.2%
2022$8,387+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4976, Page 255

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 4451, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1955