Skip to content

13 Nokomis AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 15, 1998

Property Information

Block21904
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,293
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
57%
Improvement Value:$178,200
43%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+4.6%
2024$9,139+8.8%
2023$8,400+0.2%
2022$8,387+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4901, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1955