Skip to content

525 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block11401
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,998
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,800
38%
Improvement Value:$253,800
62%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+3.8%
2024$9,328+2.4%
2023$9,107+2.0%
2022$8,926+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969