Skip to content

103 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block11401
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,464
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,700
38%
Improvement Value:$271,200
62%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,502+3.8%
2024$10,116+2.7%
2023$9,851+7.4%
2022$9,174+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4980, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900