Skip to content

30 St Bernards RdWharton, NJ 07885

Built 1900

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11403
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,225
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
41%
Improvement Value:$257,800
59%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,479+3.8%
2024$10,092+2.9%
2023$9,811+2.0%
2022$9,614+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900