Skip to content

68 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1900

Last Sale Price
$625,500
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block20306
Lot138
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,146
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,200
32%
Improvement Value:$408,000
68%
Total Assessment$597,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,266+3.7%
2024$13,758+42.5%
2023$9,652+2.0%
2022$9,463+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,500
Sq Ft2,146DeedBook 24404, Page 575Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,146DeedBook 24260, Page 1493Recorded11/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900