Skip to content

67 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block11102
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,908
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
49%
Improvement Value:$251,600
51%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,443+1.2%
2024$11,304+6.2%
2023$10,648+1.8%
2022$10,455+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 23198, Page 905Recorded9/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969