Skip to content

37 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1967

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block20203
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,790
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
49%
Improvement Value:$232,700
51%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+4.4%
2024$10,152+8.5%
2023$9,360+0.4%
2022$9,318+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6405, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1967