Skip to content

35a Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block20203
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,458
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,600
34%
Improvement Value:$449,800
66%
Total Assessment$685,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,135+4.1%
2024$15,505+5.4%
2023$14,712+1.0%
2022$14,560+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 23541, Page 400Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4772, Page 215

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 4544, Page 255

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4388, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1996