Skip to content

22 S Brookside DrRockaway, NJ 07866

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block20203
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,018
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,700
67%
Improvement Value:$119,200
33%
Total Assessment$362,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,302+4.9%
2024$7,914+9.4%
2023$7,237-0.2%
2022$7,253+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,018DeedBook 25035, Page 1480Recorded12/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954