Skip to content

34 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block20301
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,232
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
52%
Improvement Value:$207,700
48%
Total Assessment$432,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+4.5%
2024$9,599+17.6%
2023$8,165+0.2%
2022$8,148+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,232DeedBook 24425, Page 943Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1970