Skip to content

20 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$389,500
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block20301
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,076
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,100
48%
Improvement Value:$248,800
52%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571+4.3%
2024$10,132+5.3%
2023$9,626-2.0%
2022$9,824+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,500

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 22991, Page 555Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$383,500
DeedBook 6594, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1963