Skip to content

24 Old Middletown RdRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block20301
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,970
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
45%
Improvement Value:$276,400
55%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,735+4.3%
2024$11,249+7.0%
2023$10,512+21.4%
2022$8,657-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft1,970DeedBook 23990, Page 478Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 22740, Page 2Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 22661, Page 228Recorded2/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963