Skip to content

4 Edgewood DrRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block20301
Lot98
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,080
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
41%
Improvement Value:$366,200
59%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,817+3.9%
2024$14,264+14.3%
2023$12,482+1.9%
2022$12,248+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,080DeedBook 24424, Page 1693Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 5678, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1987