Skip to content

62 Old Middletown RdWharton, NJ 07885

Built 1983

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block20306
Lot140
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,338
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
38%
Improvement Value:$301,900
62%
Total Assessment$489,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+3.7%
2024$11,239+1.8%
2023$11,040+2.7%
2022$10,750-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983