Skip to content

92 Mt Hope Rd(Block 20401 Lot 2)Rockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block20401
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,326
Acreage3.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
35%
Improvement Value:$345,800
65%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+3.7%
2024$12,191+2.4%
2023$11,911+2.0%
2022$11,682+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947