Skip to content

90 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Aug 16, 2001

Property Information

Block20401
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,414
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
52%
Improvement Value:$165,800
48%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,018+3.9%
2024$7,717+3.6%
2023$7,450+1.9%
2022$7,310+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5457, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1950