Skip to content

46 Reservoir RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block20401
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,734
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
48%
Improvement Value:$237,000
52%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+4.8%
2024$10,063+23.1%
2023$8,176+0.2%
2022$8,157+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,734DeedBook 24462, Page 242Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 21746, Page 1564

Property Built

Built

Year Built: 1966