Skip to content

54 Reservoir RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block20401
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,640
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,200
46%
Improvement Value:$261,900
54%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+4.4%
2024$10,853+7.7%
2023$10,078+0.6%
2022$10,020+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 22832, Page 1547Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 20785, Page 263

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4691, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1966