Skip to content

84 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2020

Property Information

Block20601
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage923
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
69%
Improvement Value:$111,200
31%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,071+4.9%
2024$7,694+10.3%
2023$6,976-0.3%
2022$6,995+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 21581, Page 1806

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 6221, Page 98

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5258, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1953