Skip to content

39 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block20602
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage892
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
73%
Improvement Value:$92,300
27%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+5.0%
2024$7,337+10.8%
2023$6,621-0.4%
2022$6,651+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$188,888

From:

To:

Sq Ft892DeedBook 22673, Page 1358Recorded3/9/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6116, Page 255

Property Sale

Sale
$125,250
DeedBook 4827, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1961