Skip to content

81 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block20604
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,920
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
54%
Improvement Value:$193,100
46%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+4.7%
2024$9,331+8.7%
2023$8,582+0.2%
2022$8,563+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,920DeedBook 23604, Page 607Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5604, Page 10

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4588, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1955