Skip to content

91 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Nov 8, 2004

Property Information

Block20604
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,843
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
53%
Improvement Value:$209,200
47%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+4.6%
2024$9,767+8.4%
2023$9,013+0.3%
2022$8,986+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 6230, Page 269

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5734, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1952