Skip to content

89 Miami TrlRockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block20801
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage879
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,900
61%
Improvement Value:$142,900
39%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,464+4.9%
2024$8,071+10.0%
2023$7,336-0.1%
2022$7,341+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 6327, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1947