Skip to content

216 Jackson AveRockaway, NJ 07866

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block20801
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,526
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,400
58%
Improvement Value:$165,300
42%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+4.7%
2024$8,748+9.2%
2023$8,009+0.1%
2022$8,003+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,526DeedBook 24977, Page 1603Recorded9/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965