Skip to content

212 Jackson AveRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block20801
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,836
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
56%
Improvement Value:$190,100
44%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+4.6%
2024$9,585+8.4%
2023$8,840+0.2%
2022$8,821+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,999

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 22745, Page 1744Recorded7/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5231, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1976