Skip to content

106 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block21101
Lot39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,837
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
57%
Improvement Value:$184,200
43%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+4.7%
2024$9,457+8.5%
2023$8,716+0.2%
2022$8,699+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 21417, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1973