Skip to content

174 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 2008

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block20801
Lot60
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,694
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
36%
Improvement Value:$411,700
64%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,120+5.9%
2024$14,276+4.5%
2023$13,665+1.0%
2022$13,526+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,694DeedBook 24610, Page 516Recorded6/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2008