Skip to content

210 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block20902
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,272
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
47%
Improvement Value:$252,900
53%
Total Assessment$481,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,202+4.4%
2024$10,732+7.3%
2023$10,004+0.6%
2022$9,949+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,272DeedBook 24413, Page 339Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 21592, Page 1087

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5245, Page 20

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 4797, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1977