Skip to content

33 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block21003
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage916
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
74%
Improvement Value:$77,900
26%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,882+5.2%
2024$6,539+13.8%
2023$5,744-0.6%
2022$5,781+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft916DeedBook 23469, Page 384Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3950, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1960