Skip to content

43 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21003
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,600
65%
Improvement Value:$121,800
35%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+5.0%
2024$7,594+10.6%
2023$6,865-0.2%
2022$6,878+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954