Skip to content

41 Cherokee AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block21003
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,510
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
57%
Improvement Value:$173,900
43%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+4.8%
2024$8,811+23.2%
2023$7,155-0.1%
2022$7,165+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,510DeedBook 24148, Page 1675Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 22463, Page 143Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 3881, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1959