Skip to content

48 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jul 15, 1998

Property Information

Block21003
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,190
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
48%
Improvement Value:$262,100
52%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+4.4%
2024$11,131+7.4%
2023$10,367+0.5%
2022$10,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4807, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 4308, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 4117, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 3956, Page 240