Skip to content

15 Anderson AveRockaway, NJ 07866

Built 1972

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21004
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage4,156
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
35%
Improvement Value:$446,200
65%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,038+4.1%
2024$15,408+5.6%
2023$14,584+1.0%
2022$14,438+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972