Skip to content

316 Beach St(Block 21004 Lot 8)Rockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 8, 1995

Property Information

Block21004
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,296
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
61%
Improvement Value:$151,900
39%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+4.7%
2024$8,518+9.4%
2023$7,785+0.0%
2022$7,784+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955