Skip to content

314 Beach StRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21004
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,094
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
68%
Improvement Value:$105,800
32%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+5.1%
2024$7,190+11.3%
2023$6,462-0.3%
2022$6,483+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954