Skip to content

2 Anderson AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block21005
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,246
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,300
63%
Improvement Value:$132,700
37%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+5.0%
2024$7,664+10.6%
2023$6,930-0.1%
2022$6,938+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,246DeedBook 25033, Page 1049Recorded12/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954