Skip to content

180 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21101
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,730
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
61%
Improvement Value:$150,900
39%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+4.8%
2024$8,573+9.3%
2023$7,841+0.0%
2022$7,841+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975