Skip to content

170 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21101
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,316
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
69%
Improvement Value:$109,400
31%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+0.2%
2024$7,932+10.1%
2023$7,206-0.2%
2022$7,219+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956