Skip to content

96 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block21101
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,404
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
42%
Improvement Value:$323,600
58%
Total Assessment$561,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,128+4.3%
2024$12,590+6.6%
2023$11,806+0.7%
2022$11,719+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 22791, Page 136Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4792, Page 261

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4336, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1995