Skip to content

59 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block21301
Lot114
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
56%
Improvement Value:$178,500
44%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+4.2%
2024$8,974+9.1%
2023$8,225+7.7%
2022$7,637+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 23815, Page 1119Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 22206, Page 1156

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 5617, Page 193

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4423, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1973