Skip to content

85 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21301
Lot127
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,636
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
58%
Improvement Value:$175,600
42%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+4.6%
2024$9,171+8.8%
2023$8,429+0.1%
2022$8,418+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964