Skip to content

97 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1984

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block21301
Lot132
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,508
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
55%
Improvement Value:$202,600
45%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,312+4.5%
2024$9,864+8.2%
2023$9,113+0.3%
2022$9,088+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5160, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1984